Слово про поета (75-років від дня народження М.А.Мачківського)

Слово про поета (75-років від дня народження М.А.Мачківського)

На цьому несходимому лану,

Де клопітно щоднини гречкосію,

Скороминущість власну не клену:

Розтану сам – лишу свою надію!...

М. Мачківський




Хліборобська праця, рідна природа, трудовий і ратний подвиг старших поколінь, молода людина з любов`ю в серці – це його, Миколи Мачківського, світ. Така поезія допомагає у нашім думанні, зрештою, – у повсякденних клопотах.

О. Матійко


Мико́ла Анто́нович Мачкі́вський народився 10 січня 1942, в с. Хоросток Славутського району Хмельницької області,в селянській родині. Його сім'я, як багато інших в Україні, пройшла через жорна 1930-х і 1940-х: репресії, війна, повоєнне лихоліття…Ув'язнили батька і дядька Миколу. У роки війни їх було звільнено та направлено в армію. Обидва додому не повернулися. Батько загинув у фашистському концтаборі. Виживали удвох з матір'ю. Тяжко працювали. Та попри все хлопець навчався. Здобував освіту у Хоростецькій восьмирічній і Ганнопільській середній школах. Згодом закінчив Кам'янець-Подільську міжрайонну заочну школу (1960).За комсомольською путівкою їздив на спорудження цукрового заводу в Кам'янці-Подільському.

1968 закінчив факультет журналістики Львівського університету. Працював редактором районної газети «Радянське село» (Білогір'я), літературним редактором і літературним консультантом обласних газет «Радянське Поділля» і «Корчагінець», завідував кабінетом молодого автора при Хмельницькій обласній організації СПУ.

Разом з кількома науковцями створив музей «Літературна Хмельниччина», був його науковим співробітником. Працює у Хмельницькому видавництві «Поділля», редагує газету «Подільська панорама».

З лютого 1979 р. – член Національної спілки письменників України, а з грудня 1980 р. – член Національної спілки журналістів України. Лауреат Міжнародної літературної премії імені Івана Кошелівця, а також низки регіональних премій – міжобласної «Скарби землі Болохівської» (засновник Броніслав Грищук), обласних – імені Микити Годованця та імені Володимира Булаєнка, міської – імені Богдана Хмельницького. З 16 лютого 2016 року – член Хмельницької міської організації Національної спілки письменників України.


Видання творів М. А. Мачківського, представлені на виставці, знаходяться в фондах Теофіпольської Центральної районної бібліотеки:

Мачківський М. Брат і сестра: повість-діалог з авторськими рамками / М. Мачківський.- Хмельницький: Цюпак, 2013.- 140с.

Письменник Микола Мачківський, автор художньо – документального роману про Проскурівське антифашистське підпілля « Пароль – « Проскурів», знову повертається до теми всенародного опору чужоземним загарбникам у роки минулої війни. Автор бесідує з колишньою підпільницею Марією Ченаш, щоб розповісти про незаслужено забутого подолянина – героя Миколу Ченаша.

Мачківський М.А. В житах. Поезії. / М.А. Мачківський.- К.: « Молодь», 1974.- 56с.

Книга пройнята пекучим болем повоєнної доби. Тут заплакані голодні діти, замучені бідою і злиднями матері – уже вдови.

Мачківський М.А. Вибране / Передм. О. М. Матійка; Ред. М.Ф. Федунець / М.А. Мачківський.-Хмельницький: Доля,1994.- 64с.: іл.

До цієї книги увійшло краще з написаного М. А. Мачківським. Твори цієї книги несуть у собі аромат тієї землі, що зростила співучого хмельничанина. Поет розкриває проблеми села, наголошує на його бідах, при цьому не вдається до безплідного сумування, а переконує: село оживе, село житиме, захазяйнує і усміхнеться.

Мачківський М. Зав'язь доброти: вірші та поема / М. Мачківський.- К.: Рад. письменник, 1986.-125с.

Стимулом у житті для автора стають нерозривні родинні корені, предківський дух: «Все тут домашнє, до болю святе». Поет захищає пісню дідів, полотняну сорочку, в якій виростали здоровими ті, що жили до нас, захищає сільську цнотливість.




Мачківський М. « За сонячний промінь тримаючись…»: повість-портрет / М. Мачківський.- Хмельницький: «Поліграфіст», 2005.- 176с. Головний герой цієї книги – колега по перу, відомий український поет Микола Федунець. Книгу написано в формі літературознавчої повісті, в якій про життя і творчість поета розповідається емоційно, доказово, цікаво.





Мачківський М. Коріятовичі: роман-міф /М. А. Мачківський.- К.: Гетьман, 2012.- 560с.

"Коріятовичі" - новий історичний роман сучасного українського письменника Миколи Мачківського. У творі відображено події, що відбувалися в Україні за Литовської доби. Головні персонажі - Коріятовичі, небожі Великого князя литовського Ольгерда, яким він після розгрому татар на Синіх Водах (1362 р.) передав для управління Поділля. На цім терені яскраво розкрилися їхні зодчі, ратні та дипломатичні здібності.



Мачківський М.А. Кунча, ХХI: повість-есе / М. А. Мачківський.- Хмельницький: Цюпак, 2012.- 264с.

Кунча, ХХI: повість-есе – написана в формі художньо-документальних нотаток. Оповідач і водночас один із персонажів твору – письменник Ч., якого занепокоїла незавидна доля сучасного українського села.

Мачківський М.А. Осіння радість: Поезії / М.А. Мачківський.- Львів: Каменяр, 1990.- 111с.

У цій книзі описуються роздуми про спадкоємність поколінь, про людське щастя, доброту і чесність. Твори пронизані тривогою за майбутнє людства, в них порушуються гострі проблеми екології, сучасного українського села.

Мачківський М.А. Пароль – « Поскурів»: Худ.- документ. роман / М. А. Мачківський.- Хмельницький: Поділля, 1997.- 544с.

Розповідається про Проскурівське антифашистське підпілля. В цьому творі подаються картини історичного минулого Проскурова, проводиться думка про споконвічну відданість його жителів ідеалам свободи, добра і краси.






Мачківський М.А. Розімкнуте коло: Поезії / М. А. Мачківський.- К.: Укр. письменник, 1994.-111с.

У збірку поезій входять вірші про Україну, репресії, людські стосунки.







Мачківський М.А. Червоний рушник: Поезії / М. А. Мачківський.- К.: Рад. письменник, 1979.- 79с.

Основне коло тем, які порушуються в цій книзі – це Подільське село, залюблені в працю і рідну природу люди, закохана юність.

Мачківський М.А. Чорний дяк: Роман / М. А. Мачківський.- Хмельницький « Поділля», 2000.- 323с.

« Чорний дяк» - літературна версія життя і творчої діяльності давнього українського письменника – полеміста Ісайї Кам'янчанина, написана на основі віднайдених на сьогодні документів. Узято до уваги також наукові припущення вітчизняних і зарубіжних дослідників.

Мачківський М. Безголов'я – як символ часу: [Книги наших земляків] / М. Мачківський // Поділ. вісті.- 2010.- 26 лют.

Мачківський М. Розгадати б загадку твою…: [Броніславу Грищуку 70 років] / М. Мачківський // Поділ. вісті.- 2010.- 16 квіт.